Ból mięśni po alkoholu – co oznacza? 

15 stycznia 2023

Może to nie być tylko kac, jeśli odczuwasz bóle mięśni po spożyciu alkoholu. Alkohol jest toksyną, która może mieć zarówno krótkotrwały, jak i długotrwały wpływ na mięśnie.

Co się dzieje w ciele, że bolą mnie mięśnie? Czy ból jest stały? Jak go powstrzymać?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wpływie alkoholu na mięśnie i dlaczego możesz odczuwać ból spowodowany piciem.

Krótkoterminowe skutki alkoholu na układ mięśniowy

Alkohol jest toksyną, która może powodować odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej i stany zapalne w organizmie. Po nocy spędzonej na piciu ktoś może zauważyć problemy z mięśniami lub dyskomfort, takie jak:

  • Słabość;
  • Ból lub skurcze;
  • Słabe wyniki sportowe;
  • Zmniejszona wytrzymałość;
  • Upośledzona regeneracja.

Objawy te są często związane z kacem, ponieważ dyskomfort trwa tylko przez krótki czas, ale problemy te mogą się utrzymywać i stać się poważniejsze w przypadku częstszego spożywania dużych ilości alkoholu.

Dlaczego alkohol wpływa na rozwój i regenerację mięśni

Wykazano, że picie alkoholu szkodzi układowi mięśniowemu, zakłócając wzrost i regenerację mięśni. Wiele osób doświadcza bólu mięśni spowodowanego piciem, ponieważ alkohol:

Przerywa wchłanianie wapnia

Wapń jest substancją wytwarzaną przez twoje ciało, aby pomóc mięśniom się kurczyć. Picie alkoholu zakłóca przepływ wapnia w komórkach mięśniowych, dlatego picie może zmniejszyć siłę.

Hamuje syntezę białek

Aby zbudować mięśnie, organizm musi przetwarzać białko pokarmowe w procesie zwanym syntezą białek. Picie alkoholu zakłóca szlaki sygnałowe, które nakazują ciału budowanie mięśni i może przyczynić się do rozpadu mięśni.

Indukuje insulinooporność

Stwierdzono, że alkohol zmniejsza produkcję insuliny. Insulina jest stymulatorem, który umożliwia organizmowi wchłanianie węglowodanów do mięśni i jest niezbędna do wzrostu mięśni. Spożywanie alkoholu ogranicza zdolność wchłaniania, upośledzając rozwój i regenerację mięśni.

Przyczynia się do skurczów mięśni

Alkohol jest substancją toksyczną, co oznacza, że twoje ciało będzie traktować priorytetowo usuwanie go z organizmu i pozbycie się innych toksyn zajmie mu więcej czasu. Kwas mlekowy jest substancją chemiczną, którą twoje ciało wytwarza podczas ćwiczeń i powoduje skurcze, gdy pozostaje w ciele. Kiedy pijesz alkohol, twoje ciało będzie priorytetowo traktować pozbycie się alkoholu zamiast kwasu mlekowego, powodując w ten sposób ból mięśni i skurcze.

Powoduje odwodnienie

Alkohol jest środkiem moczopędnym, co oznacza, że może również łatwo przyczynić się do odwodnienia. Kiedy organizm jest odwodniony, powoduje osłabienie organizmu.

Długoterminowe skutki alkoholu na układ mięśniowy

Miopatia to termin określający choroby mięśni, w których włókna mięśniowe nie działają prawidłowo i powodują ból lub osłabienie. Niektórzy rodzą się z miopatią, dziedziczą ją lub rozwijają w późniejszym życiu z przyczyn takich jak choroba autoimmunologiczna, choroba metaboliczna lub inne przyczyny.

Miopatia alkoholowa może wystąpić nagle po upijaniu się lub rozwinąć z powodu przewlekłego spożywania alkoholu. Stwierdzono, że u jednej trzeciej osób z alkoholizmem rozwinie się miopatia alkoholowa.

Niektóre objawy miopatii alkoholowej obejmują zmęczenie, zawroty głowy, ból mięśni, osłabienie, ciemne zabarwienie moczu, skurcze, skurcze, napięcie mięśni, wrażliwość na ciepło i zmniejszenie masy mięśniowej.

Niektóre choroby, które mogą rozwinąć się z powodu chronicznego picia, obejmują:

Artretyzm

Picie powoduje stany zapalne, których wynikiem jest artretyzm. Zapalenie stawów może sprawiać, że ruch jest bolesny i jest bardziej widoczny u osób nadużywających alkoholu.

Zanik włókien mięśniowych typu II

Włókna mięśniowe typu II to szybkokurczliwe włókna mięśniowe używane do szybkich reakcji. Atrofia to stopniowy spadek siły i masy mięśniowej. Włókna mięśniowe typu II łatwo się męczą, a gdy rozwija się ich zanik, stają się słabe, a ruch staje się coraz trudniejszy.

W badaniach stwierdzono, że 33% alkoholików cierpi na zanik włókien mięśniowych typu II. Po dłuższym okresie nadużywania alkoholu stan ten może prowadzić do zauważalnego upośledzenia ruchów.

Rabdomioliza wywołana alkoholem

Rabdomioliza to rozpad mięśni. Ze względu na szkodliwy wpływ alkoholu na tkanki mięśniowe stwierdzono, że przewlekłe spożywanie alkoholu powoduje rabdomiolizę. Badanie wykazało, że 67% przypadków rabdomiolizy dotyczyło spożywania alkoholu.

Rabdomioliza powoduje rozpad tkanki mięśniowej i uwalnia mioglobinę do krwioobiegu. To toksyczne białko może spowodować poważne uszkodzenie nerek.

Inne powikłania miopatii alkoholowej

Picie zbyt dużej ilości alkoholu z czasem może prowadzić do niedoborów witamin z grupy B, żelaza, cynku, potasu i witaminy D. Te niedobory powodują problemy z przekształcaniem białka w mięśnie i naprawą mięśni.

Alkohol powoduje również stres oksydacyjny i zaburza magazynowanie glikogenu i lipidów, co powoduje spadek energii i osłabienie. Zbyt dużo alkoholu może również prowadzić do niewydolności nerek i obniżenia poziomu soli mineralnych.

Miopatia alkoholowa może również utrudniać sercu pompowanie krwi przez organizm. Ten może prowadzić do problemów z oddychaniem, udaru mózgu, zawału serca, niewydolności serca, nieregularnego bicia serca i poważnego uszkodzenia mięśnia sercowego.

Jak leczyć ból mięśni

Jeśli masz niewielkie bóle mięśni po jednej nocy intensywnego picia alkoholu, twoje mięśnie mogą zacząć się poprawiać w ciągu kilku dni. Istnieją jednak przypadki, w których skutki przewlekłego spożywania alkoholu mogą spowodować poważne szkody i mogą być nieodwracalne.

Jedynym sprawdzonym lekarstwem na ból mięśni spowodowany alkoholem jest ograniczenie lub zaprzestanie picia. W większości przypadków stwierdzono, że rzucenie picia alkoholu może pomóc odwrócić skutki miopatii alkoholowej. Powrót do zdrowia skutków miopatii alkoholowej wymaga czasu, ale 85% osób, które rzuciły picie, odzyska siłę mięśni i ruchliwość w ciągu 2 do 12 miesięcy, a w pełni wyzdrowieje w ciągu 5 lat.

Jeśli ty lub ktoś bliski doświadczasz bólów mięśni związanych z przewlekłym spożywaniem alkoholu i myślisz, że leczenie jest odpowiedzią, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Detoks, terapia czy wszywka alkoholowa to skuteczne metody leczenia alkoholizmu. Detoks skutecznie oczyści organizm z alkoholu nie powodując przy tym skutków odstawienia. Terapia alkoholowa w ośrodku leczenia uzależnień zakończona sukcesem to dopiero pierwszy krok na drodze do nowego, lepszego, w pełni świadomego życia. Wszywka, w połączeniu z innymi metodami i terapiami, pozwala na utrzymanie abstynencji przez około 8-10 miesięcy. Wszywka jest wszywana pod skórę, dzięki czemu substancja czynna uwalnia się do krwiobiegu. Po reakcji z alkoholem wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne, które mają na celu wywołanie awersji i negatywnych skojarzeń do alkoholu.