Związek między alkoholem a zdrowiem psychicznym 

11 grudnia 2022

Alkohol jest czasami używany przez ludzi, aby spróbować złagodzić objawy lęku i depresji, ale nadmierne picie może pogorszyć te objawy. Zarządzanie piciem i uzyskanie odpowiedniego wsparcia są kluczowe dla dobrego zdrowia psychicznego.

Nadużywanie alkoholu może przyczynić się do nasilenia objawów wielu problemów ze zdrowiem psychicznym. W szczególności może to prowadzić do obniżonego nastroju i niepokoju. Ponieważ natychmiastowe uczucie spokoju po wypiciu zanika z czasem, możesz czuć się gorzej niż wcześniej.

Jak alkohol wpływa na mózg?

Alkohol może wpływać na wszystkie części ciała, w tym na mózg i chemię mózgu. Twój mózg działa najlepiej, gdy jego chemikalia i procesy są w równowadze. Alkohol zaburza tę równowagę. Zmienia neuroprzekaźniki, które są substancjami chemicznymi, i które pomagają przekazywać sygnały z jednego nerwu (lub neuronu) do drugiego.

Zrelaksowane uczucie, które pojawia się po pierwszym drinku, jest oznaką, że chemia twojego mózgu zaczyna się zmieniać. Alkohol przygnębia część mózgu związaną z hamowaniem, więc możesz czuć się pewniej i mniej niespokojnie.

Picie obniża również poziom serotoniny w mózgu – substancji chemicznej, która pomaga regulować nastrój. Kiedy tak się dzieje, negatywne reakcje emocjonalne, takie jak złość, agresja, niepokój lub depresja, mogą zacząć przejmować kontrolę.

Dzieje się tak nie tylko za każdym razem, gdy pijesz, ale może również mieć efekt akumulacyjny, więc jeśli pijesz regularnie, poziom serotoniny spada i spada. Zamiast poprawiać nastrój, alkohol może go stopniowo pogarszać.

Jak alkohol wpływa na twoje zdrowie psychiczne?

Związek między alkoholem a zdrowiem psychicznym jest złożony. Alkohol może negatywnie wpływać na Twój nastrój i samopoczucie psychiczne, Twój stan psychiczny może wpływać na Twoje spożywanie alkoholu, a inne czynniki mogą wpływać zarówno na Twoje zachowanie związane z piciem, jak i na Twoje zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Lęk i depresja częściej występują u osób intensywnie pijących, a intensywne picie występuje częściej u osób z lękiem i depresją. Alkohol jest głównym czynnikiem ryzyka myśli samobójczych, prób samobójczych i całkowitego samobójstwa. 

Z tego powodu kontrolowanie spożycia alkoholu jest jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka zachorowania na depresję. Jeśli doświadczasz depresji, zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu może pomóc w opanowaniu objawów.

Alkohol może pogorszyć stan zdrowia psychicznego

Jeśli masz problemy ze zdrowiem psychicznym, może się okazać, że używasz alkoholu, aby chwilowo poczuć się lepiej. Picie alkoholu jest czasami używane jako strategia radzenia sobie. Możesz stopniowo i częściej pić coraz więcej alkoholu.

Jednak ze względu na to, jak zmienia chemię mózgu, alkohol może przyczynić się do nasilenia objawów depresji, lęku, stresu, zaburzeń nastroju, myśli samobójczych, samookaleczeń i psychozy. Ponadto, ponieważ usuwa zahamowania i zwiększa lekkomyślność, może również narazić cię na większe ryzyko wyrządzenia krzywdy sobie, swojemu whānau i innym wokół ciebie.

Alkohol może również wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi ze względu na zdrowie psychiczne lub inne schorzenia. Może być ważne, aby w ogóle nie pić alkoholu lub ograniczyć jego spożycie, jeśli pacjent przyjmuje określone leki. Sprawdź instrukcje otrzymane podczas przepisywania leków lub zapytaj lekarza lub farmaceutę, jeśli nie jesteś pewien.

Jeśli cierpisz na chorobę psychiczną i używasz alkoholu jako strategii radzenia sobie ze stresem, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

Alkohol może przyczynić się do rozwoju stanu zdrowia psychicznego i innych problemów

Alkohol przyczynia się do wielu chorób, stanów, urazów i zdarzeń, które mogą wyrządzić krzywdę tobie lub innym. Może to mieć wpływ na zdrowie psychiczne.

Jeśli pijesz dużo i regularnie, prawdopodobnie rozwiniesz pewne objawy depresji. Dzieje się tak z powodu obniżonej produkcji serotoniny w mózgu. U niektórych osób alkohol raczej wywołuje niż zmniejsza stres poprzez stymulację hormonów stresu.

Jeśli zaczniesz polegać na alkoholu, aby poradzić sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym, to poleganie samo w sobie może stać się problemem. Może się okazać, że twoje picie zaczyna przeszkadzać w innych czynnościach i obciąża twoje relacje – obie te rzeczy mogą podkopać twoje samopoczucie psychiczne.

Jakie są inne opcje poprawiające nastrój zamiast picia alkoholu?

Rozwijaj regularne nawyki, które zmniejszają narastanie stresu i napięcia, takie jak:

  • codzienne ćwiczenia, np. spacery, pływanie, jazda na rowerze, uprawianie sportu
  • joga, tai chi czy ćwiczenia oddechowe
  • praktykowanie uważności
  • medytacja
  • spędzanie czasu z przyjaciółmi, whānau, wspólnotami kościelnymi
  • zgłaszanie się na ochotnika
  • udział w imprezach społecznościowych
  • dołączenie do klubu
  • spędzając czas w buszu lub na plaży
  • posiadanie hobby lub zajęcia w czasie wolnym, które pomagają zapomnieć o stresujących rzeczach w życiu
  • jeśli się czymś martwisz, rozmawiasz z przyjacielem, członkiem rodziny lub szukasz doradcy.

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu

Większość ludzi, którzy upijają się lub piją w dużych ilościach, nie cierpi na zaburzenia związane z używaniem alkoholu — coś, co kiedyś nazywano alkoholizmem lub uzależnieniem od alkoholu. Ale możliwe jest, że spożywanie alkoholu może wywołać genetyczną predyspozycję do zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Jeśli obawiasz się, że u kogoś, kogo znasz, kto upija się lub pije dużo, może rozwinąć się zaburzenie związane z używaniem alkoholu, zwróć uwagę na następujące objawy:

  • Niezdolność do ograniczenia picia, nawet jeśli mówią o tym, że chcą pić mniej
  • Kontynuowanie picia pomimo konsekwencji w życiu osobistym lub zawodowym
  • Zwiększona tolerancja lub potrzeba wypicia większej ilości alkoholu, aby odczuć te same efekty
  • Wycofanie się z hobby, zajęć lub grup społecznych, które sprawiały im przyjemność
  • Picie w sytuacjach, w których jest to niebezpieczne, na przykład podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn
  • Spędzanie znacznej ilości czasu na piciu lub rekonwalescencji po piciu
  • Tak bardzo chcą się napić, że nie mogą myśleć o niczym innym

Kiedy i jak szukać pomocy w przypadku nadużywania alkoholu

Problemy z alkoholem mieszczą się w spektrum. Nawet jeśli problem z piciem na pierwszy rzut oka nie wydaje się poważny, nieleczony może się pogorszyć i prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Nigdy nie jest za wcześnie, aby zająć się problemami związanymi z używaniem alkoholu lub problemami ze zdrowiem psychicznym, na które może mieć wpływ spożywanie alkoholu.

Istnieje wiele form pomocy, takich jak detoksykacja, terapia indywidualna lub grupowa czy wszywka alkoholowa. Ostatnia wymieniona metoda jest skuteczna w połączeniu z innymi metodami i działa poprzez wywoływanie negatywnych skutków ubocznych po wypiciu alkoholu. Ma to wywołać awersję do alkoholu. 

Wiele opcji leczenia dostępnych w przypadku nadużywania alkoholu pomoże ci również nauczyć się zdrowszych umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami zdrowia psychicznego związanymi z piciem, takimi jak depresja.