Ryzyka i niebezpieczeństwa związane z rzuceniem alkoholu z dnia na dzień 

21 listopada 2022

Uzależnienie od alkoholu jest niebezpieczne, a najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka związanego z piciem jest zaprzestanie używania alkoholu. Jednak rezygnacja z alkoholu z dnia na dzień może być niebezpieczna. Ograniczanie spożycia alkoholu lub powolne zmniejszanie go w miarę upływu czasu może pomóc w uniknięciu poważnych objawów odstawienia alkoholu.

Powinieneś próbować ograniczania alkoholu tylko pod opieką lekarza. Jednak dowiedzenie się więcej o tym, jak działa detoks alkoholowy, może pomóc ci przygotować się do rzucenia nałogu. 

Co się stanie, gdy gwałtownie przestaniesz pić 

Alkoholizm to stan chorobowy definiowany przez niekontrolowane spożywanie alkoholu pomimo negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne danej osoby oraz jej relacje z rodziną, przyjaciółmi i innymi osobami. Nadmierne, regularne spożywanie alkoholu może skutkować strukturalnymi i funkcjonalnymi zmianami w obwodach mózgowych zaangażowanych w nagradzanie, stres i samokontrolę, co może prowadzić do kompulsywnych wzorców używania charakterystycznych dla uzależnienia.

Gwałtowne zaprzestanie spożywania alkoholu może być bardzo niebezpieczne. Chociaż może się wydawać, że najlepszym sposobem na zaprzestanie spożywania alkoholu jest natychmiastowe zaprzestanie picia, tak nie jest. Może to zaszokować twój organizm, ponieważ przyzwyczaił się do funkcjonowania z alkoholem.

Badania wskazują, że około połowa osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, które nagle przestają pić lub drastycznie ograniczają spożycie alkoholu, doświadcza zespołu objawów określanych jako zespół odstawienia alkoholu.

Objawy odstawienia alkoholu 

Oznaki i objawy odstawienia alkoholu mogą obejmować:

  • Pocenie się. 
  • Szybkie tętno.
  • Palpitacje serca.
  • Wysokie ciśnienie krwi.
  • Ból głowy.
  • Bezsenność.
  • Nudności i wymioty.
  • Halucynacje.
  • Lęk.
  • Drgawki. 

Rzadziej, jeśli nie jest leczone lub niewłaściwie leczone, odstawienie może prowadzić do gwałtownych napadów padaczkowych, delirium tremens (DT) i śmierci.

To, co konkretnie dzieje się w twoim ciele, gdy nagle przestajesz pić, zależy od wielu czynników. Ile, jak często i jak długo spożywano alkohol, wpływa na nasilenie objawów odstawiennych. Ponadto osoby starsze, osoby z napadami abstynencyjnymi w przeszłości oraz osoby ze współistniejącymi chorobami fizycznymi lub psychicznymi mogą być zagrożone, doświadczając cięższych objawów odstawienia alkoholu.

Chociaż dokładny czas jest różny w zależności od osoby, zespół odstawienia alkoholu zwykle rozpoczyna się w ciągu 6 do 24 godzin po ostatnim łyku alkoholu i może trwać kilka dni:

  • W godzinach 6-12 pojawiają się stosunkowo łagodniejsze objawy odstawienia. Mogą one obejmować bezsenność, drżenie, łagodny niepokój, ból brzucha, ból głowy, nadmierne pocenie się (pocenie się), kołatanie serca i utratę apetytu.
  • W godzinach 12-24 mogą wystąpić halucynacje.
  • W godzinach 24-48 ryzyko napadów padaczkowych jest największe, jeśli się rozwiną.
  • W godzinach 48-72 ryzyko wystąpienia delirium odstawienia alkoholu (lub DT) utrzymuje się do trzeciego dnia, z objawami takimi jak pobudzenie psychomotoryczne, halucynacje, dezorientacja, szybkie bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, gorączka i pocenie się.

Dla osób uzależnionych od alkoholu rzucenie nie jest pozbawione ryzyka. Ostre odstawienie alkoholu może wiązać się z pewnymi komplikacjami medycznymi. 

Inne niebezpieczne skutki uboczne odstawienia alkoholu

Inne częste problemy obserwowane u osób doświadczających odstawienia alkoholu to odwodnienie, zaburzenia równowagi elektrolitowej i niedożywienie – z których wszystkie mogą prowadzić do poważnych komplikacji medycznych. Na przykład zaburzenia równowagi elektrolitowej mogą powodować nieregularne bicie serca. Niedożywienie, które jest powszechne u osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, może skutkować znacznym niedoborem tiaminy, co może prowadzić do zespołu Wernickego-Korsakowa (WKS). WKS to w rzeczywistości dwa odrębne zespoły: jeden to przejściowy, ale ciężki stan znany jako encefalopatia Wernickego, naznaczony dezorientacją, porażeniem nerwu wzrokowego i problemami z koordynacją mięśni. Drugim warunkiem jest utrzymująca się i powodująca niesprawność psychoza Korsakowa, której skutkiem są problemy z pamięcią długotrwałą i nauką.

Odstawienie alkoholu i leczenie detoksykacyjne

Odstawienie alkoholu może być intensywne i nieprzyjemne. Ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich objawów i powikłań odstawienia alkoholu, takich jak napady padaczkowe, wiele osób korzysta ze stabilnego środowiska i profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia detoks medyczny, który może dostarczyć narzędzi farmaceutycznych i leków, które pomogą wyeliminować lub zmniejszyć określone objawy odstawienia alkoholu.

W ramach programu detoksykacji medycznej, który często jest pierwszym krokiem w długoterminowym planie leczenia, zgłaszasz się do specjalistycznej placówki, w której będziesz ściśle monitorowany pod nadzorem pracowników służby zdrowia, aby zapewnić Ci jak największe bezpieczeństwo i komfort, ponieważ odstawienie alkoholu jest opanowane. Leki, takie jak stosunkowo długo działające benzodiazepiny, mogą być stosowane w leczeniu ostrego odstawienia alkoholu i zmniejszania ryzyka powikłań odstawiennych, takich jak drgawki.

Badania wskazują, że stały schemat zmniejszania dawki – stopniowe zmniejszanie dawek benzodiazepin w ustalonych odstępach czasu, niezależnie od nasilenia objawów – może być korzystną opcją leczenia ambulatoryjnego w przypadkach, gdy dokładniejsze monitorowanie może nie być konieczne lub możliwe.

Chociaż detoks jest ważnym pierwszym krokiem, może nie wystarczyć do długoterminowego wyzdrowienia z uzależnienia od alkoholu. Aby utrzymać powrót do zdrowia w miarę upływu czasu i uniknąć nawrotów, trwające leczenie może bardziej kompleksowo zająć się podstawowymi myślami, emocjami i zachowaniami, które w pierwszej kolejności doprowadziły do ​​nadużycia alkoholu. Oparty na dowodach program leczenia uzależnienia od alkoholu może pomóc ci zdobyć umiejętności potrzebne do trwałego powrotu do zdrowia. Leczenie wygląda inaczej dla każdego, ale może obejmować terapie behawioralne, poradnictwo, uczestnictwo w grupach wzajemnej pomocy, leki i terapie uzupełniające. Jednym ze skutecznych leków jest Esperal, czyli wszywka alkoholowa. Lek wszywany jest pod skórę, a następnie substancja czynna dostaje się do krwiobiegu i powoduje nieprzyjemne objawy po reakcji z alkoholem. Ma to na celu wywołanie awersji do alkoholu. Lek jest najbardziej skuteczny w połączeniu z innymi metodami leczenia i wśród osób, które są zdecydowane na życie w trzeźwości.